Pogosta vprašanja (FAQ's)
Kako pogosto moram obiskovati svojega zobozdravnika, čeprav nimam kakšnih določenih težav?
Obisk zobozdravnika enkrat letno, je potreben tudi, če sami niste opazili sprememb ali pa nimate težav. Preventivni pregled obsega pregled vseh zob, obzobnih tkiv in celotne ustne votline. Zobozdravnik bo odkril morebitne kariese (najnatančnejše je ugotavljanje z diagnostičnim laserjem), novo nastale avitalne zobe, opazil bo morebitne novonastale žepke ob zobnih koreninah, odmik dlesni, morebitne krvavite ali pa gnojni izcedek, včasih celo majavost katerega od zob. Morda bo potrebno ponovno rentgensko slikanje. Po pregledu bo opravil luščenje in glajenje zobnih korenin, ki je nujno za preprečitev parodontalne bolezni. Prav tako bo ugotovil morebitne začetne spremembe v procesu nastanka raka v ustni votlini in širšem področju.
Morda vas bo na poduk o ustni higieni ter luščenje in glajenje zobnih korenin napotil k ustnemu higieniku.
Izjemoma takšen obisk, če v preteklosti ni bilo novih sprememb v vaših ustih, lahko odložita tudi na leto in pol. Pogoj je, da se je zobozdravnik večkrat prepričal o vaši odlični skrbi za ustno zdravje in vašem zdravju nasploh.
Vesten zobozdravnik oz. njegova asistentka, vas bosta na takšen pregled tudi spomnila.
Dvakrat letno vas bo povabil zobozdravnik v svojo ambulanto tudi, če imate enega ali več vsadkov, ste nagnjeni k pogostejšemu pojavljanju kariesa in poslabšanju parodontalne bolezni, to velja tudi v primeru da kadite.
Trikrat letno morate opraviti kontrolni pregled po kirurškem zdravljenju parodontalne bolezni, prav tako v primeru, da ste genetsko podvrženi nalaganju zobnega plaka ali nastanku zobne gnilobe. Imate katero od sistemskih bolezni, ki vpliva na zobna in obzobna tkiva ali morda pomanjkljivost imunskega sistema? Individulno so prilagojeni tudi obiski v nosečnosti.
Za tako pogosto obiskovanje je potreben dogovor med vašim zobozdravnikom in specialistom parodontologom, ki si te kontrolne preglede potem lahko tudi izmenjujeta.
Zobozdravnik me je zaradi vnetja dlesni napotil k specialistu parodontologu. Zdi se mi, da je bilo do sedaj vse v redu z mojimi obzobnimi tkivi.
Razlog napotitve k specialistu parodontologu je poslabšanja parodontalne bolezni, ki se običajno manifestira z oteklo, pordelo in krvavečo dlesnijo, povečano globino žepov, morda celo z majavostjo enega ali več zob . V takšnem primeru pacient običajno sam opozori svojega zobozdravnika, ki prične z zdravljenjem ali pa ga zobozdravnik napoti k specialistu parodontologu, kot npr. v primeru hitro nastajajoče agresivne oblike parodontalne bolezni.
Pomembni so predvsem razlogi, ki so pripeljali do poslabšanja parodontalne bolezni, pa sami tega niste opazili. Teh razlogov je več:
- odsotnost znakov krvavitve, kar je značilno za kadilce. Na poslabšanja stanja obzobnih tkiv vplivajo tudi morebitne druge slabe navade
- morda so bili vaši obiski pri izbranem zobozdravniku zaradi različnih razlogov le občasni, luščenja in glajenja zobnih korenin pa zato opravljena v prevelikih časovnih intervalih
- verjetno že dlje časa niste bili napoteni na rentgensko slikanje, ki bi zanesljivo razkrilo spremembe kostne strukture, ki je opora zobem, ker preprosto niste imeli težav
- morda je prišlo do sprememb pri vsakodnevnem čiščenju ali pa ste bistveno spremenili način in vrsto prehrane in imeli poleg tega hudo stresno obdobje
- seveda se je lahko poslabšalo vaše splošno zdravstveno stanje ali pa je se je poslabšala dosedanja kronična vnetna bolezen ali pa je prišlo do hormonskega neravnovesja.
Sedaj je čas za ukrepanje! Poprosite zobozdravnika, da sodeluje s specialistom parodontologom, ki vam bo pred začetkom zdravljenja odredil vse potrebne diagnostične postopke, ki bodo natančno opredelili stopnjo napredovanja vaše parodontalne bolezni. Ti najsodobnejši postopki so podrobno opisani na naši spletni strani www.parodontalna-diagnostika.si.
Na kirurški poseg pri specialistu parodontologu sem naročen/a šele čez nekaj mesecev ali celo leto in več. Kaj lahko naredim v tem času?
V tem trenutku najbolj potrebujete dober nasvet in pravilen pristop. O dolgih čakalnih vrstah ne bom izgubljala besed, saj je problem potrebno rešiti sistemsko!
Naj opišem večje število mojih izkušenj s pacienti, ki so nasvet poiskali v naši ambulanti. To obdobje, ki običajno traja več mesecev, je potrebno nadvse koristno izkoristiti. To je čas nadaljevanja predpriprav na kirurški poseg na dlesni.
Upam, da je pred napotitvijo k specialistu vaš zobozdravnik ocenil barvo in obliko dlesni, globino žepov, odmik dlesni, izgubo kostne opore, prizadetost koreninskih razcepišč, naredil luščenje in glajenje zobnih korenin in morebitne kiretaže ostenja žepkov, postavil diagnozo ter vse to zapisal. Največkrat je to generalizirani kronični napredovani parodontitis. Po dveh do treh mesecih je potrebna ponovna oceno stanja. V tej fazi je vloga zobnega higienika nadvse pomembna. Te postopke je potrebno ciklično ponavljati vse do dneva, ko ste naročeni pri specialistu parodontologu, ki bo na podlagi prinesenih zapisov vašega zobozdravnika ocenil kakšen poseg na dlesni potrebujete.
Ta vmesni čas je tudi priložnost za ponovni obisk zdravnika, ki zdravi še kakšno drugo vašo morebitno zdravstveno težavo (npr. sladkorno bolezen), dobro je narediti nekatere leboratorijske preiskave in zmanjšati oz. prenehati kaditi, v kolikor ste kadilec/ ka in se za ta korak še niste odločili.
Niso bili redki primeri, ko je specialist parodontolog ocenil, da operacija tisti trenutek ni bila več potrebna! Svetoval je pogostejše kontrolne obiske pri zobozdravniku, čez nekaj mesecev pa pacienta naročil tudi v svoji ambulanti na ponovno oceno stanja. Morda se je potem odločil le še za poseg na posameznih zobeh.
Ob takšnem pristopu moram poudariti še nekaj pozitivnih dejstev: pacienti so potrebovali bistveno manj bolniških odsotnosti, manj je bilo bolečin in po-operativnih težav. Boljša je bila vsesplošna zobozdravniška oskrba in pacientova odgovornost za lastno zdravje. Da o znižanju stroškov, če so takšen bistveno manjši poseg opravili pri zasebnem specialistu, niti ne govorim!
Bolj žalostni so bili tisti meni znani primeri pacientov, pri katerih do izboljšanja stanja ni prišlo, kljub velikemu trudu zobozdravnika in higienika. Lahko se je stanje še bistveno poslabšalo. Čakanje na operacijo je bilo predolgo, poslabšalo se je celo pacientovo zdravstveno stanje in to je bilo nedopustno!
Poiskati moram novega zobozdravnika. Kako najti zobozdravnika, ki bi zares skrbno varoval moje ustno zdravje? Na kaj moram biti pozoren/a pri tem?
Včasih to ni povsem enostavno! Na voljo imate najmanj tri možnosti.
Prva je zobozdravnik s koncesijo, pri katerem boste za storitve morali tudi deloma doplačati. Pri njem se boste morali postaviti v čakalno vrsto, ki je včasih nerazumno dolga. Preventivne storitve so v tem primeru popolnoma samoplačniške in povsem primerljive s cenami storitev v samoplačniških ambulantah.
Druga je zobozdravnik brez koncesije v popolnoma samoplačniški ambulanti.
Tretja pa je zobozdravnik v tujini, ki ga je prav tako potrebno plačati.
Možne so tudi kombinacije, kot je npr. deloma koncesijska, deloma samoplačniška storitev pri istem terapevtu.
Vse možnost imajo tako dobre, kot slabe strani. Seveda je pomemben kriterij prav višina sredstev, ki jih lahko namenite za zdravljenje, ta pa je odvisna od obsega zdravljenja, ki ga potrebujete.
V veliko pomoč vam bo dejstvo, če ste do sedaj imeli skrbnega zobozdravnika, imate minimalno število zob z zobno gnilobo ali pa ste celo brez. Ostalih storitev pa zaenkrat ne potrebujete. Za svoje ustno zdravje ste skrbeli po najboljših močeh. V tem primeru samo nadaljujete s kontrolnimi pregledi, ki obsegajo tudi profesionalno luščenje on glajenje korenin. Tu hitro lahko pridete na vrsto v samoplačniški ambulanti, pa še finančno ne boste na izgubi. V samoplačniški ambulanti ni potrebno podpisati nikakršne zaveze, zato so vam kasneje odprte še vse druge možnosti.
V primeru, da potrebujete precejšnje število različnih storitev pa je nujno predhodno narediti temeljit pregled, izvid in predračun, velikokrat v obliki neodvisnega drugega mnenja. V naši ambulanti se že veliko število let ukvarjamo prav s takšnimi storitvami.
Katerikoli zobozdravnik, ki ste ga imeli namen izbrati, ker ste zanj dobili več priporočil, naj vam naredi svoj plan zdravljenja in oceno stroškov, ki ju primerjajte z neodvisnim drugim mnenjem.
Ne bo vam žal, da ste izgubili nekaj časa in denarja, bogato se vam bo obrestovalo!
Upoštevajte tudi, da samo cena nikoli ni glaven adut za izbiro.
Katere so dobre in katere slabe plati zobozdravstvene oskrbe v tujini? Na kaj moram biti še posebno pozoren/a pri izbiri?
Slovenski zobozdravniki in specialisti smo zaradi vse bolj aktivnega oglaševanja tujih zobozdravnikov v naših medijih, v podrejenem položaju, saj pri nas takšno oglaševanje ni dovoljeno. Prav tako ima slovenski pacient več podpore s strani države v tujini, kot pa če bi storitev opravil doma ! To stanje je seveda nevzdržno!
Za vas, ki se boste morda odločili za zobozdravnika v tujini je seveda pomembna predvsem strokovna plat in še nekaj drugih prav tako pomembnih dejstev.
V zadnjih nekaj letih se je v naši ambulanti oglasilo večje število pacientov, ki so se zdravili v tujini. Moji odgovori bodo zato podprti z lastno statistiko, saj uradne, žal do sedaj še nihče ni naredil.
Razlogi za obisk tuje ambulante so bili različni: predolgo čakanje v slovenskih ambulantah s koncesijo, vsesplošno mnenje, da so storitve v Sloveniji precenjene, posebno protetika in vsadki, priporočila zadovoljnih pacientov, vtis v medijih, da je stanje zobozdravstva v tujini idealno, nekateri pacienti pa so odšli na dopust, tam imeli težave in ostali njihovi pacienti.
Iz številnih pregledov in izčrpnih pogovorov lahko danes zanesljivo trdim, da bi bilo s širšo akcijo potrebno odsvetovati obisk zobozdravnika predvsem v nekaterih oddaljenih novonastalih članicah Evropske unije. Slabosti, ki sem jih beležila so bile: težnja je bila vse storitve narediti v čim krajšem času, ravno tako se nekateri zaradi oddaljenosti niso odločili za večkratne obiske zaradi odpravljanja pomanjkljivosti, s tem so bile izničene možnosti uveljavljanja dolgoročnih garancij. Možni so bili »neoriginalni« vsadki in higienske razmere, ki bi lahko (ali pa so) ogrozile pacientovo zdravje.
Pacienti, ki so odšli v države nekdanje Jugoslavije so dobili v veliki večini skoraj vedno najprej obsežna protetična dela in vsadke. Vrstni red zdravljenj je bil tako porušen. Sicer so bila protetična dela v povprečju solidna, cena pa včasih neverjetno nizka.
Lahko pa nanizam tudi nekaj dvomov, ki so se porajali ob pogledu na rtg posnetke pred terapijo:
- Prevelik je bil odstotek pacientov, ki v tujini niso dobili nujno potrebnega parodontalnega zdravljenja, kar je kasneje vplivalo predvsem na slab izgled protetike (vidni razgaljeni zobni vratovi po zdravljenju).
- Obrušeni so bili tudi zobje, ki so imeli samo manjše kariozne procese, ki bi jih bilo mogoče sanirati brez brušenja. To je izničilo ugodno finančno ponudbo.
- Večje je bilo zato število na novo devitaliziranih zob (odstranjenih zobnih živcev)
Nadalje so bile problematične garancije, ki jih pacienti niso mogli uveljavljati ali pa zobozdravnika čez čas niso več našli.
V nujnih primerih, ko si niso mogli privoščiti dopusta, so morali potem poiskati domačega zobozdravnika, ki je bil nejevoljen, saj je pacient vendar odšel v drugo ambulanto.
Tu omenim še psihološki pristop: da so se v ambulantah z, za naše razmere ogromnim številom zobozdravnikov pacienti počutili, kot na tekočem traku in je bil odnos premalo oseben.
Pred zdravljenjem so redko dobili pisni izvid, pogosteje le specificiran predračun. Brez obeh pa je bila njihova, že tako minimalna pravna zaščita, nična.
Moj nasvet: pred odhodom v tujino pridobite pisno mnenje in predračun slovenskega zobozdravnika, v primeru implantatov tudi kirurga. To vse potem primerjajte z njihovimi plani zdravljenja. Izognili se boste prevelikemu številu protetičnih del in celo vsadkov, ki bi na koncu izničili finančne ugodnosti, ki jih nudijo v oglaševanju, sebi pa povzročili nepopravljivo škodo.
Priporočam, da morebitno zdravljenje obzobnih tkiv opravite v slovenski ambulanti, saj ni razlik v ceni pa še časovno se vam bo izplačalo.
Želim vam dobro odločitev!